Par minerāleļļām ir daudz strīdu un „spoku stāstu”. Ir pienācis laiks tikt skaidrībā par parafīna eļļu pozitīvo vai negatīvo ietekmi uz ādu.
Baumas...
Minerāleļļas kosmētikā tiek izmantotas vairāk kā 100 gadus. Ir veikti daudzi pētījumi, minerāleļļu nekaitīgums ir pilnībā pierādīts un apstiprināts.
Taču apmēram pirms 15 gadiem parādījās baumas par to, ka minerāleļļas rada akni, ka āda „neelpo” un eļļa var radīt visas iespējamās veselības problēmas. „Dabīgās” kosmētikas atbalstītāji uzskata, ka augu eļļas ir mazāk kaitīgas un kopumā labākas ādai nekā minerāleļļas.
Manuprāt, „kaitīgās baumas” tiek izplatītas mērķtiecīgi, lai popularizētu kādu noteiktu produkciju: diemžēl radīt šaubas ir daudz vieglāk nekā sniegt nopietnus pierādījumus. Sabiedēt pircēju, kas nav vienaldzīgs pret savu veselību – ir efektīvs veids kā palielināt preces noietu...
Minerāleļļas: dabīgas vai nē? Minerāleļļu, kuru izmanto kosmētikā, iegūst no naftas (fosilā kurināmā). Nafta ir augu un dzīvnieku (planktona un aļģu) paliekas, kuras zemes garozas dzīlēs tika pakļautas ļoti augstam spiedienam un temperatūrai. Pagaidām tas izklausās pietiekami dabīgi, vai ne? Nafta tiek rūpīgi attīrīta, šo procesu sauc rektifikācija. Eļļas, kuras paredzētas sadzīviskiem mērķiem, arī tiek rūpīgi attīrītas. Taču minerāleļļa, kas tiek izmantota ādas kopšanas līdzekļos, iziet tik apjomīgu attīrīšanas procedūru, ka diez vai kaut kas paliek pāri no oriģinālā materiāla. Šis attīrītais materiāls tiek izmantots arī medicīnā. Starp citu, ir svarīgi zināt, ka arī daudzas augu eļļas tiek tīrītas tādā pašā veidā un tām veic rektifikācijas procesu, pirms tās izmanto kosmetoloģijā vai pārtikā.
Kāpēc minerāleļļa ir populāra ādas kopšanā?
Kosmētikas rūpniecība ir liels minerāleļļu pielūdzējs. Minerāleļļa ir lēta, bez smaržas un krāsas, tā neoksidējas un to var viegli uzglabāt ilgu laiku.
Fakts: Daudzas bērnu eļļas gandrīz pilnībā sastāv no minerāleļļām.
Pārbaudiet kosmētikas sastāvdaļas:
- liquid petroleum,
- paraffin oil,
- paraffinum liquidum,
- petrolatum liquid,
- petroleum oil,
- white mineral oil,
- white oil,
- vaseline,
- petrolatum.
Šīs sastāvdaļas ir atļautas izmantošanai kosmētikas produkcijā visā pasaulē, pie tam, bez ierobežojumiem attiecībā uz sastāvdaļas koncentrāciju (sk., piemēram, ES Veselības aizsardzības un patērētāja tiesību aizsardzības komisijas mājas lapu http://ec.europa.eu/consumers/cosmetics/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details&id=35850).
Lai dzīvo minerāleļļa! Kad minerāleļļas dod lielisku rezultātu un ir vēlamas kosmētikas sastāvā? Ņemot vērā, ka minerāleļļa neiesūcas ādā, iedarbība būs vairāk ārēja.
- Dekoratīvās kosmētikas noņemšanas līdzekļos, pieniņā (piemēram, AINHOA JELLY ROYALE), krēmveidīgos pīlingos. Minerāleļļa lieliski šķīdina VISUS taukainos netīrumus, kosmētiku un ādas atmirušās daļas.
BET, uzmanību! Kam ir taukaina āda: pēc ādas tīrīšanas ar pieniņu vai dekoratīvās kosmētikas noņemšanas līdzekli, ir nepieciešams nomazgāt seju ar gelu, lai rūpīgāk attīrītu ādu (lieliski noderēs PURITY).
- Aizsargājoši krēmi. Minerāleļļa lieliski mīkstina un aizsargā no ārējiem faktoriem, sliktiem laika apstākļiem, aukstuma. Piemērs jutīgas ādas aizsardzībai – krēms SENSKIN NUTRITIVE.
- Krēmi sausai ādai. Eļļa krēma sastāvā neļauj mitrumam iztvaikot no ādas. Diennakts laikā no ādas iztvaiko apmēram 300 ml ūdens. Eļļa ļauj kontrolēt ādas sausuma līmeni (tā saucamā okluzīvā iedarbība). Piemērs: Mitrinošs krēms no JELLY ROYALE līnijas.
- Dermatologi iesaka kosmētiku ar minerāleļļu ādas kairinājumu mazināšanai un lai palīdzētu atjaunot ādas aizsargfunkciju.
- Papildus priekšrocība ir fakts, ka alerģijas iespējamība ir minimāla. Šī iemesla dēļ minerāleļļu bieži izmanto ekzēmas un psoriāzes ārstēšanai.
- Un protams, līdzekļos priekš masāžas un masāžas krēmos (AINHOA SPA LUXURY massage crem). „Zīdaina”, ilgstoša slīdēšana ļauj speciālistam pilnībā pievērsties masāžai un klientam saņemt lielisku rezultātu.
Bet varbūt tomēr nevajag? ... Tomēr ir gadījumi, kad minerāleļļu nav ieteicams izmantot:
- Nevajadzētu UZ NAKTI uzklāt krēmu ar minerāleļļu ādai ap acīm, ja ir tieksme uz pietūkumu ap acīm.
- Nav ieteicams izmantot produktus ar augstu minerāleļļas koncentrāciju, ja jūs ātri svīstiet, piemēram, no darba siltās telpās vai pie intensīvas fiziskās slodzes.
- Taukainai ādai minerāleļļa rada „pārāk taukainu” sajūtu, tāpēc es iesaku ierobežot jebkāda veida eļļas (izņemot vīnogu kauliņu eļļu), ne tikai minerāleļļas.
Kā ir ar komedogēniskumu?
Amerikas Dermatoloģijas akadēmija ir veikusi pētījumu, kura rezultātā tika pierādīts, ka tīras minerāleļļas komedogēniskums ir nulle.
Vēlāk, 2005. gadā, izmantojot brīvprātīgos, tika veikts pētījums vairākiem kosmētikas līdzekļiem, kuru sastāvā ir līdz 30% minerāleļļas. Pētījuma rezultātā tika apstiprināts, ka minerāleļļai nav komedogēniska aktivitāte (DiNardo, J.C. Is mineral oil comedogenic? J. Cosmet. Dermatol., 2005, 4, 2–3).
Rezultātā jūs redziet, ka parafīna eļļai kā jebkurai sastāvdaļai ir savas izmantošanas īpatnības, kas ir atkarīgas no ādas tipa un sejas kopšanas mērķa.
Mans ieteikums: izmantot tikai tos ādas kopšanas līdzekļus, kas tiešām sasniedz jūsu mērķus, un atstāt visus nevajadzīgos aizspriedumus.